28 Окт
2015

Президент подписал закон об отмене военн...

Военный сбор с валютообменных операций физлиц взимался с середины марта ...
22 Окт
2015

Яценюк заявив про "технічну" готовність ...

Отримання права на безвізові поїздки в ЄС дуже важливо для українців, і виконана ...
22 Окт
2015

Какие налоги хотят снизить в Украине: ин...

В проекте налоговой реформы предусмотрено падение ставок основных налогов и ...
22 Окт
2015

Что нужно сделать для финансовой стабиль...

Новая парадигма экономического роста: что реально нужно сделать для финансовой ...

Голова ДПА в Чернівецькій області Микола Козловський: «Подарунком до професійного свята стали півмільярда надходжень»

Про ДПС,

30.06.11

Суттєве переформатування фіскальної системи та ряд тимчасових обмежень у контрольно-перевірочній роботі у зв’язку з введенням у дію Податкового кодексу не завадили буковинським податківцям зберегти позитивну динаміку бюджетних надходжень. Які додаткові резерви дозволяють працівникам органів ДПС в Чернівецькій області утримувати на гідному рівні робочі показники, виконувати та навіть перевиконувати планові завдання – про це у розмові з головним податківцем краю Миколою Козловським.

- З якими напрацюваннями буковинські податківці зустрічають своє професійне свято?

- За 5 місяців поточного року до Зведеного бюджету нами забезпечено понад 523 млн. грн. платежів, приріст порівняно з січнем – травнем 2010 року склав 54 млн. грн. До слова, мабуть чи не вперше ми здолали пів-мільярдний рубіж за результатами 5 місяців фінансового року.

До Державного бюджету від початку року спрямовано більше 220 млн. грн. Перевиконання надходжень за аналогічний період минулого року склало майже 27 млн. грн. попри те, що із запровадженням Податковим кодексом України ряду пільг по оподаткуванню податку на прибуток підприємств та ПДВ бюджет втратив понад 12 млн. грн.

Аналогічна ситуація склалася і з місцевими бюджетами. Загалом у січні – травні 2011 року мобілізовано більше 303 млн. грн. Незважаючи на те, що втрати місцевих бюджетів через встановлення ряду додаткових пільг в оподаткуванні доходів громадян перевищили 5 млн. грн., приріст надходжень за цей період порівняно з аналогічним періодом минулого року склав більше 27 млн. грн.

Найбільший внесок до бюджетів усіх рівнів забезпечили промислові підприємства Буковини, які сплатили понад 79 млн. грн. податків. Представники торгівельної галузі перерахували до бюджету майже 74 млн. грн., підприємства по виробництву та розподіленню електроенергії, газу і води – біля 54 млн. грн. та будівельники - понад 30 млн. грн.

Такі результати є наслідком злагодженої роботи колективів податкових інспекцій області, які наполегливо працювали над вдосконаленням механізмів адміністрування податків, впроваджували нові підходи до аналізу фінансово-господарської діяльності платників, моніторингу їх діяльності та застосовували системи раннього виявлення та припинення тіньових схем мінімізації податків підприємствами групи ризику.

Значну увагу останнім часом ми приділяли відпрацюванню сумнівних податкових кредитів, відслідковуючи постачання товарів (послуг) у розрізі контрагентів від 1 до 4-го ланцюгів. Внаслідок проведених заходів по відпрацюванню декларацій підприємств - ймовірних «податкових ям», «транзитерів» і «вигодонабувачів за деклараціями січня-березня 2011р. вдалося досягти зменшення сумнівного податкового кредиту майже на 2 млн. грн. Внаслідок цього до бюджету додатково надійшло 1,6 млн. грн. податку на додану вартість.

- Питання відшкодування ПДВ довгий час залишалося болючим для багатьох підприємств регіону. Яка ситуація із запровадженням автоматичної процедури повернення ПДВ в Чернівецькій області?

- Вважаю, що запроваджене в Податковому кодексі автоматичне відшкодування ПДВ з Державного бюджету є надзвичайно актуальним та прогресивним нововведенням, бо дозволяє усунути зайву напругу у суспільстві. На мою думку, це приклад розбудови на практиці партнерських стосунків між податківцями та платниками. Адже платник та влада нарешті одержали ефективний механізм взаємодії у максимально прозорій та чіткій системі координат: соціально відповідальний бізнес дістав тверді гарантії від держави, а та у свою чергу має змогу забезпечувати прогнозований та передбачуваний податковий клімат в країні й відповідно – стабільні надходження до державної скарбниці.

Справедливість моїх слів лише підтверджує статистика – за січень-травень поточного року розмір відшкодованих на розрахункові рахунки з Державного бюджету сум ПДВ в Чернівецькій області зріс проти відповідного періоду минулого року у 5 разів та склав 13 мільйонів гривень. Й попри те, що для більшості буковинських платників проблемним залишається критерій щодо розміру заробітної плати найманих працівників, ми спостерігаємо зростання кількості підприємств, які успішно витримують передбачені Кодексом вимоги автоматичної звірки. Так, за поданими деклараціями січня, березня та квітня цього року процедуру автоматичного відшкодування ПДВ витримали лише три буковинські підприємства, а вже у червні згідно травневих декларацій таким привілеєм скористалися одразу чотири платники: виробничо-комерційна колективна фірма «Автокомплект-ЛТД», ТОВ «Інтерм», ТОВ «Машзавод» та товариство з додатковою відповідальністю «Сокирянський машинобудівний завод». Сумарно їм було відшкодовано біля 2 млн. грн., що склало 41% від загальної суми заявок. Очікується, що за результатами червневого декларування право автоматичного бюджетного відшкодування отримають 4 СГД, однак сума ймовірно складатиме вже 3,3 млн. грн., або 61% до прогнозованої суми заявок.

В цілому ми розраховуємо на те, що більшість підприємств Буковини відповідатимуть встановленим критеріям, і до кінця року їх кількість значно зросте. Додам, що відбір підприємств до автоматичного відшкодування ПДВ здійснюється спеціальним програмним забезпечення, втручатися в роботу якого податківці не мають змоги.

- У перехідний період, коли і платники і податківці перебудовують свою роботу відповідно до норм Податкового кодексу України, особливого значення для бюджетного процесу набуває ефективне відпрацювання податкового ресурсу. Як ви оцінюєте ефективність служби в напрямку упередження податкових правопорушень?

- На Буковині порушники податкового законодавства завжди почувалися незатишно, адже тут їм протистоїть команда високопрофесійних аналітиків та оперативників, які результативно працюють за будь-яких умов.

В Чернівецькій області, попри те, що її територія порівняно невелика й тут доволі не просто замаскувати незаконну діяльність, окремі суб’єкти господарювання все-ж намагаються застосовувати різні схеми ухилення від сплати податків. Але вигадливим шахраям стають на заваді працівники податкової служби, які ретельно відслідковують ситуацію із економічної злочинністю. Внаслідок такої глибокої аналітичної роботи та грамотних оперативних дій вже у поточному році викрито 2 «конвертаційних» центри та виявлено 7 фіктивних фірм, щодо яких отримано вирок суду за фіктивне підприємництво. Також виявлено 9 реально діючих суб’єктів підприємницької діяльності, які використовували підприємства з ознаками фіктивності або входили до складу «конвертаційних» центрів . Цим порушникам донараховано понад 5 млн. грн., з яких 1,5 млн. вже сплачено до бюджету.

Від початку року нами викрито 31 злочин у сфері оподаткування, внаслідок чого вже до бюджету відшкодовано біля 4 млн. грн. збитків.

Чималу увагу буковинські податківці надають також контролю за незаконним обігом товарів. За 5 місяців поточного року нами вилучено товарно-матеріальних цінностей майже на 7 млн. грн., припинено діяльність 3-х підпільних виробництв та викрито 6 злочинів за незаконне виготовлення або збут незаконно виготовлених підакцизних товарів, що становлять загрозу для життя і здоров’я людей.

Особливу небезпеку для бюджетного процесу складають так звані „мінімізатори” та збиткові підприємства. Адже підприємства, які вдаються до схем уникнення податкових зобов’язань, спричиняють значні диспропорції у фінансуванні бюджетних галузей та практично знекровлюють економіку країни. Внаслідок проведених податковою службою області заходів протягом січня-травня поточного року 165 підприємств вийшли з категорії „мінімізаторів”, якими протягом січня-травня 2011 року сплачено 7 млн. грн., що на 1,5 млн. грн. перевищує відповідний показник минулого року. Також зменшилася сума збитків підприємств в порівнянні з 2010 роком. Так, за підсумками декларування за 1 квартал 2011 року 11 підприємств області відобразили у звітності збиткову діяльність на 11 млн. грн., що на 3,6 млн. грн. менше, ніж у минулому році. Загалом з початку 2011 року податкові органи зменшили збитків майже на 4 млн. грн.

В контексті цієї розмови не можу не згадати також і про упередження податківцями області правопорушень на ринку цінних паперів, адже однією з поширених схем легалізації (відмивання) злочинних доходів є використання «сміттєвих» акцій підприємств-банкрутів. Від початку року працівниками органів ДПС було проведено ряд заходів, в результаті яких зупинено обіг акцій 15 підприємств на суму біля 6 млн. грн. та скасовано емісію акцій 23 підприємств вартістю біля 11 млн. грн. Крім того, внаслідок документальної перевірки щодо дотримання законодавства при здійсненні вексельних операцій виявлено видачу векселів СГД з ознаками фіктивності без наміру пред’явлення їх до оплати на загальну суму понад 11 млн. грн., донараховано 2,5 млн. грн. податків та фінансових санкцій і порушено кримінальну справу за ознаками злочину передбачену ч.3 ст.212 (Ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах) .

- Податковий кодекс приніс чимало прогресивних новацій, проте ставлення суспільства до цього документа далеко неоднозначне. Які аргументи застосовують буковинські податківці, аби переконати платників у необхідності реформ?

- Ми свідомі того, що виписані у Кодексі окремі норми потребують доопрацювання. Однак із введенням в дію цього історичного документа суспільство отримало ряд важливих сигналів, які свідчать про тверді наміри влади створити в країні максимально сприятливий інвестиційний клімат. Достатньо лише згадати, що на період адаптації бізнесу до нових податкових умов призупинено проведення фактичних перевірок приватних підприємців – фізичних осіб та значно скорочено кількість документальних планових перевірок юридичних осіб. Кодексом передбачено також можливість застосування нульової ставки оподаткування платникам податку на прибуток та ряд пільгових норм при оподаткуванні доходів громадян, запроваджено процедуру автоматичного відшкодування ПДВ тощо.

Що ж до суперечливих моментів, яких ще залишається чимало, то ми готові обговорювати їх у режимі відкритого конструктивного діалогу. Для цього сьогодні використовуємо не лише такі традиційні форми діалогу з бізнесом, як публікації у ЗМІ, семінари, усні консультації, відповіді на письмові запити тощо, а й успішно освоюємо сучасні методи комунікації – онлайн-конференції, відео-консультації та Інтернет-семінари, форуми тощо.

- Нещодавно в країні завершилася кампанія декларування-2011. Наскільки буковинці були активними під час її проведення і що в підсумку отримав бюджет?

Переважна більшість мешканців області відповідально підійшла до декларування своїх доходів, а працівники інспекцій гідно витримали всі навантаження деклараційного періоду. Й результат виявився вартим спільних зусиль – за оперативними даними до органів ДПС області подали декларації понад 6 тис. мешканців краю, які загалом задекларували 160 млн. грн. Левову частку задекларованих статків буковинців складають доходи від отримання спадщини (61,4 млн. грн.), інвестиційні прибутки (8,6 млн. грн.), прибутки від продажу рухомого майна (понад 4 млн. грн.) та іноземні доходи (більше 1 млн. грн.).

9 буковинців, які отримали доходи більше 1 млн. грн., задекларували сумарно біля 19 млн. грн. (доходи отримані від спадщини, продажу нерухомості та отримання інвестиційного прибутку). Зауважу, що торік таких платників було 8.

За наслідками проведених розрахунків до сплати громадянам нараховано 4,7 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб. Громадянам, які скористалися правом на податковий кредит, до повернення з бюджету нараховано 1,8 млн. грн. Тобто, спостерігається позитивна тенденція перевищення сплачених декларантами сум податку на доходи фізичних осіб над коштами, що підлягають поверненню з бюджету. Цього року така різниця склала плюс 2,8 млн. грн.

- Життя складається не лише з однієї роботи. Хотілося б знати, чим заповнюють своє дозвілля Ваші колеги у позаробочий час?

- Як і всі звичайні люди, податківці приділяють значну увагу фізичному розвитку та за допомогою різноманітних видів спорту намагаються підтримувати себе в тонусі. Нещодавно ми поводили спартакіаду працівників органів ДПС, де команда ДПА в Чернівецькій області з міні-футболу виборола почесне перше місце. До слова, наша збірна з цього виду спорту неодноразово захищала честь податкової служби Буковини та здобувала призові місця на обласних і всеукраїнських міжвідомчих змаганнях.

Та податківці живуть не лише спортивними звитягами – приміром, на конкурсі «Буковинські візерунки» працівники органів ДПС області представили творчі роботі з різьби по дереву, малярства, вишивання, гаптування, бісероплетіння тощо й подивували своєю майстерністю усі мистецькі Чернівці. Вражають своєю творчою фантазією й роботи учасників Всеукраїнського конкурсу «Податки очима дітей», який цього року проводився вже вдесяте. Юні митці з найменшої в Україні області протягом всіх цих років завжди здобували призові місця та спеціальні відзнаки.

- Д оброчинство та меценатство в Україні мають давню традицію. Як до благодійності ставляться буковинські податківці?

Багато хто вважає нас надто серйозними та суворими у повсякденному житті, однак всім нам притаманне співчуття до чужої біди і податківці завжди готові підтримати тих, хто потребує допомоги. Нерідко мав нагоду в цьому переконатися особисто – до прикладу, протягом останніх років Буковина кілька разів потерпала від повеней, інколи ця біда навіть зачіпала наших колег з районних податкових інспекцій. Допомогу постраждалим від стихійного лиха тоді збирали, як кажуть, усім миром. Так само наші люди поводяться, якщо когось з колег спіткає серйозна хвороба – намагаються надати допомогу від щирого серця. Також вже багато років ми допомагаємо вихованцям Оршівського дитячого будинку «Ромашка» в Кіцманському районі, в якому живуть діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. Коштом податківців області для цього закладу щороку закуповується побутова техніка, меблі, здійснюється ремонт приміщень тощо.

- Якими будуть Ваші побажанням колективу напередодні професійного свята?

- Попереду непростий, однак цікавий процес перебудови й осучаснення нашої служби, поступова трансформація від фіскальних функцій до партнерських стосунків з платниками податків, запровадження передових інноваційних технологій, підвищення якості податкового сервісу тощо. Й відповідати цим високим вимогам зможуть не просто слухняні виконавці, а гнучкі й відкриті до новацій професіонали. Тому всім своїм колегам я щиро бажаю терпіння і натхнення для досягнення нових успіхів в роботі, а також – добробуту, здоров’я та сімейної злагоди. Не можу не згадати в цей день і наших платників, адже без них здобутки податкової служби були б неможливі. Щиро зичу їм успішного бізнесу, високих прибутків, родинного щастя та добра.

Відділ масово-роз’яснювальної роботи та

звернень громадян ДПА в Чернівецькій області

Головна сторінка / Про ДПС / День працівника державної податкової служби /

Голова ДПА в Чернівецькій області Микола Козловський: «Подарунком до професійного свята стали півмільярда надходжень»

Еще нет комментариев.

Оставить комментарий

*

code