28 Окт
2015

Президент подписал закон об отмене военн...

Военный сбор с валютообменных операций физлиц взимался с середины марта ...
22 Окт
2015

Яценюк заявив про "технічну" готовність ...

Отримання права на безвізові поїздки в ЄС дуже важливо для українців, і виконана ...
22 Окт
2015

Какие налоги хотят снизить в Украине: ин...

В проекте налоговой реформы предусмотрено падение ставок основных налогов и ...
22 Окт
2015

Что нужно сделать для финансовой стабиль...

Новая парадигма экономического роста: что реально нужно сделать для финансовой ...

Податкова служба Буковини в незалежній Україні

Про ДПС,
19.06.09

n_19.06.09-1 Всі роки від Дня створення податкової служби були позначені пам’ятними подіями, здобутками та напрацюваннями у ході виконання її головного та незмінного завдання – наповнення державного та місцевого бюджетів. Й час переконливо довів, що колектив співробітників Державної податкової адміністрації в Чернівецькій області, зміцнившись кадрово і професійно, здатен уміло виконувати свій найперший професійній обов’язок – надійно захищати економічні інтереси незалежної Української держави. Податківці, які добросовісно працюють сьогодні, і ті, хто свого часу доклав зусиль до становлення служби та нині перебувають на заслуженому відпочинку, щоденними конкретними справами підтвердили важливість своєї праці для економічного і соціального розвитку області.

Податкова служба Буковини, як і податкова служба України загалом, започатковує свою діяльність з постанови Ради Міністрів Української РСР від 12.04.90 року № 74 „Про створення державної податкової служби в Українській РСР”. Саме цим документом передбачалося створення нової структури, спеціально призначеної для справляння податків, в системі Міністерства фінансів УРСР.

n_19.06.09-2 Державна податкова служба області на той час складалась із Державної податкової інспекції області, дев'яти ДПІ в районах та ДПІ у м. Чернівці. Відповідно до наказу Міністерства фінансів УРСР від 20.04.90 року № 46-л начальником Державної податкової інспекції по Чернівецькій області було призначено Охрімовського Олександра Васильовича, який очолював податкову службу області до 1995 року.

Ці роки були позначені напруженою організаційною роботою зі створення та зміцнення податкової служби. Податківці прагнули побудувати потужну, ефективно діючу структуру виконавчої влади, здатну забезпечити стабільні бюджетні надходження. З огляду на місцеві економічні умови, працівникам служби доводилося в той час застосовувати дещо нестандартні методи справляння податків й оперативно реагувати на вимоги життя. Так, при масовому ввозі товарів біля пунктів перепуску державного кордону мобільні підрозділи податківців надавали допомогу прикордонникам при прийомі платежів за проїзд прикордонної ділянки . Зібрані кошти скеровувалися найперше до місцевих бюджетів.

Ще одна ініціатива буковинських податківців була пов’язана з виникненням найбільшого у західноукраїнському регіоні Калинівського ринку – тоді інспекторам доводилося виконувати свій професійний обов’язок інколи з загрозою для життя. Постало питання про створення спеціальних підрозділів фізичного захисту, які стали першим паростком майбутньої податкової міліції України. Концепцію служби та основні напрямки її діяльності розробили тодішній керівник буковинської міліції Віктор Король та Олександр Охрімовський.

За багаторічну роботу у фінансовій системі області й сумлінне виконання службових обов'язків Олександра Васильовича нагороджено знаком Міністерства фінансів „Відмінник фінансової роботи", Почесними грамотами та подяками Міністерства фінансів України, грамотою Кабінету Міністрів України. Сьогодні він продовжує трудову діяльність у фінансовій сфері на посаді начальника управління державного казначейства України у Чернівецькій області.

Наказом ДПІ в Чернівецькій області від 04.05.90 року № 2-л начальником ДПІ Мінфіну УРСР по Вижницькому району Чернівецької області призначено Пердейчука Михайла Дмитровича, по Заставнівському району – Приймака Івана Васильовича, по Кельменецькому району – Когут Тетяну Миколаївну, по Кіцманському району – Рокочу Єлизавету Теофілівну, по Путильському району – Фроляка Михайла Петровича, по Сокирянському району – Тарановського Івана Миколайовича, по Сторожинецькому району – Курчака Василя Васильовича, по м. Чернівці – Кшевинського Станіслава Пилиповича. Також наказом ДПІ в Чернівецькій області від 14.05.90 року № 6-л призначено начальником ДПІ Мінфіну УРСР по Глибоцькому району Чернівецької області Кудакова Івана Степановича, по Новоселицькому району – Кушніра Миколу Назаровича, по Хотинському району – Радомського Бориса Васильовича. На них покладався контроль за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю внесення до бюджету державних податків та інших платежів, установлених законодавством СРСР і Української РСР.

Державна податкова служба Чернівецької області в ті роки формувалася та утверджувалася в суспільстві як відповідальна та професійна ланка органу виконавчої влади водночас із становленням незалежності та розвитком державності країни.

n_19.06.09-3 З 1995 року головою державної податкової адміністрації в Чернівецькій області призначено Івана Васильовича Приймака. 24 роки присвятив Іван Васильович фінансовій справі, майже чотирнадцять з них – роботі в податковій службі. В ці роки податківці Буковини разом зі всією податковою службою країни поступово накопичують досвід, послідовно вдосконалюють систему адміністрування податків, механізм їх нарахування та сплати. Відбуваються докорінні зміни у методах роботи та структурі податкових органів області, зміцнюється їх матеріально-технічна база.

Подальшу розбудову структури податкової служби було визначено Указом Президента України від 22.08.96 року № 760/96 „Про створення Державної податкової адміністрації України та місцевих державних податкових адміністрацій”. Встановлено, що ДПА України є центральним органом виконавчої влади, а на базі державної податкової інспекції в області, районах та місті, що ліквідувались, утворено відповідно державну податкову адміністрацію в області, ДПІ в районах та місті. З 1996 року у складі державної податкової служби області діє відповідний спеціальній підрозділ по боротьбі з податковими правопорушеннями – управління податкової міліції. Тож, структура податкової служби зазнала докорінної зміни, були виділені додаткові джерела фінансування для розвитку її матеріальної бази.

У 2000 році завершено формування структури податкової служби області. Відповідно до постанови Верховної Ради України від 13.06.2000р. № 1913-III “Про віднесення міста Новодністровськ Сокирянського району Чернівецької області до категорії міст обласного значення” в м. Новодністровську створено філію ОДПІ у Сокирянському районі – (начальник Сокирянської об’єднаної ДПІ Бескупський П. П.).

Того ж року відбулася ще одна визначна для українських податківців подія. Враховуючи важливу роль державної податкової служби у забезпеченні реалізації податкової політики держави, Президент України 29 вересня 2000 року підписав Указ “Про День податкової служби України”. З того часу 30 жовтня щорічно державна податкова служба України офіційно відзначала своє професійне свято – День податкової служби України.

n_19.06.09-4 У 2000-2003 роках державну податкову адміністрацію в Чернівецькій області очолює Олег Йосифатович Солтисюк . За вагомі досягнення в праці, високий професіоналізм Указом Президента України від 14.02.2002р. № 138/2002 йому було присвоєно почесне звання „Заслужений економіст України”.

А податкова служба області на той момент долає нову сходинку на шляху до свого становлення – вдосконалюються її організаційна структура та методи роботи. Основними напрямками розвитку служби стає створення сприятливого клімату для розвитку підприємництва в Україні, належного відпрацювання питань забезпечення надходжень поточних платежів, стягнення податкового боргу, підвищення ефективності адміністрування податків та рівня їх добровільної сплати. В кінцевому результаті це сприяє збільшенню надходжень до бюджетів всіх рівнів.

Мобілізація належних платежів до бюджетів усіх рівнів набуває стабільної тенденції до зростання. Так, до Зведеного бюджету України за 2000 рік надійшло 258 мільйонів гривень (106 %), за 2001 рік – 290 мільйонів гривень (110 %), у 2002 році – майже 323 мільйона гривень (113 %). В дохід Державного бюджету в 2001 році забезпечено 143 мільйон гривень, що дало можливість виконати прогнозні передбачення на 107%. У 2002 році Державна скарбниця поповнилась на 141 мільйон гривень (104%). Надходження до місцевих бюджетів в 2001 році склали 147 мільйон гривень (113%), в 2002 році планові показники виконано на 121% й до бюджету надійшло понад 181 мільйон гривень.

Поряд з цим нова політика розвитку податкової системи в країні спрямовується на встановлення атмосфери довіри та взаємної поваги в стосунках між громадянами та податківцями. Саме в цей період для платників податків була створена автоматизована система приймання звітності, для юридичних і фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності в новому приміщенні податкової адміністрації обладнані окремі операційні зали, де за кілька хвилин обслуговується кожен, хто приніс здати баланс, декларацію чи інший документ. Новації одразу дали відчутні результати в роботі податківців.

n_19.06.09-5 Визначальною подією для податківців всієї області став приїзд на Буковину у липні 2001 року голови Державної податкової адміністрації М. Я. Азарова. n_19.06.09-6 Захід викликав високу зацікавленість серед товаровиробників, яких ледь вмістила зала для нарад обласної державної адміністрації. Обговорювалися питання оподаткування дрібного бізнесу, встановлення фіксованих податків, що сприяло створенню нових робочих місць й загалом становленню середнього класу у суспільстві. Йшлося про зниження податкових ставок, що в кінцевому результаті неминуче повинно стимулювати вітчизняну промисловість, сільське господарство, малий та середній бізнес, позитивно відобразилося на платоспроможності населення. Чернівецьку область М. Я. Азаров відніс до регіонів, які справно виконують завдання із збирання податків до бюджету.

Для забезпечення стабільного, щомісячного виконання прогнозних показників з мобілізації надходжень наповнення бюджету, ще відтоді податкові органи області починають тісно співпрацювати з сумлінними платниками податків, надавати їм всебічну підтримку. Починаючи з 2001 року щорічно кращі платники податків області нагороджуються почесними грамотами та подяками "За високий рівень податкової культури та сумлінне виконання податкових зобов'язань". Серед нагороджених у 2001 році були такі відомі підприємства, як ТОВ “Машзавод”, АТВТ “Трембіта”, ВАТ “Телеком”, ВАТ “Розма”, Чернівецька філія українсько-голландсько-німецького ЗАТ “Утел”, ВАТ “Цегельний завод № 3” , МП “Чернівецький завод медвиробів”, Чернівецький Держлісгосп. В цей період активно впроваджується нова ідеологія сучасної податкової служби – «інспектор для платників, а не платники для інспектора». Вже тоді податківці усвідомили, що сумлінний платник податків є головною особою в країні, а сплачені ним своєчасно та справно кошти до бюджетів усіх рівнів – тим фундаментом, на якому базується розвиток економіки та добробуту суспільства.

Відтак податкова служба починає дедалі більше уваги приділяти виховній і роз’яснювальній роботі серед юнацтва та молоді. Про це свідчать проведені в 2001 році Державною податковою адміністрацією України Всеукраїнська акція “Кожному першокласнику – “Казку про податки” та започаткований ще тоді та нині діючий Всеукраїнський конкурс-виставка дитячого малюнку на тему “Податки очима дітей”.

З 2003 по 2005 роки головою ДПА в області вдруге призначають Івана Васильовича Приймака.

Поступово діапазон дій Державної податкової адмініст­рації в області розширюється. Серед головних напрямів діяльності – контрольно-перевірочна робота, при­мусові заходи до неплатників для мобілізації належних платежів у бюджет держави, співпраця з орга­нами виконавчої влади та місцевого самовряду­вання, іншими контролюючими і правоохорон­ними органами, досягнення 100-відсоткової добровільної сплати податків.

n_19.06.09-7 І як результат, вже у 2003 році до Зведеного бюджету надійшло понад 381 мільйонів гривень, що склало 117% планових показників. До Державного бюджету тоді було мобілізовано понад 146 мільйона гривень, додатково було отримано понад 4 мільйона гривень. Місцеві бюджети того року податкова служба забезпечила майже на 235 мільйонів гривень (127%). У 2004 році планова нормативна база Зведеного бюджету була виконана на 105%, у бюджет додатково надійшло понад 19 мільйонів гривень. У 2005 році до бюджету надійшло 480 мільйонів гривень, планові завдання виконано на 103%. У питаннях наповнення місцевого бюджету податкова служба регіону тісно співпрацює з районними державними адміністраціями. Це дало змогу мобілізувати до місцевих бюджетів понад 197 мільйонів гривень та виконати на 112 % прогнозні показники у 2004 році та на 106% у 2005 році, що склало 253 мільйони гривень.

Зусилля всіх підрозділів податкової служби були спрямовані на посилення протидії тінізації і фальсифікації ринку алкоголю, посиленню боротьби з відмиванням брудних коштів, відстеженню грошових та товарних потоків.

Багато уваги вдосконаленню стилю і методів роботи податкових органів Чернівецької області приділяв Фищук Олександр Георгійович, який очолював цю службу з червня 2005 року по квітень 2008 року. Організація роботи, спрямованої на стабільне забезпечення надходження податків і зборів до бюджетів усіх рівнів – основна вимога часу. Щоб забезпечити наповнення бюджету, податківці області спрямовують свої зусилля на розширення бази оподаткування, виявлення порушень податкового законодавства, які призводять до значних втрат бюджету, викорінення тіньових схем ухилення від оподаткування. Найбільш важливою і прогресивною зміною, що відбулася в роботі державної податкової служби Буковини на той час стає покращення відносин з платниками податків. На зміну бюрократизму і взаємній відчуженості приходить налагодження, зміцнення і гармонізація партнерських взаємин з тими, хто створює національне багатство країни. Відтепер для наших громадян стають більш зрозумілими стратегічні принципи в діяльності податкових органів, їх відкритість і наближеність до інтересів платників. І, як наслідок, – у суспільстві усе більш очевидною стає добровільність сплати податків.

n_19.06.09-8 В цей період податкова служба області стабільно нарощує обсяги платежів до бюджетів усіх рівнів. Якщо у 2006 році надходження до Зведеного бюджету становили понад 629 мільйонів гривень (показники перевиконано на 10 %), то у 2007 році було мобілізовано вже понад 926 мільйонів гривень, що склало 106% планового показника. До Державного бюджету у 2006 році податківці зуміли мобілізувати 302 мільйона гривень (майже 120%), а у 2007 році надходження досягли 446 мільйонів гривень (107%). Не менша увага приділяється і наповненню місцевих бюджетів області. За підсумками 2006 року обсяги доходів місцевих бюджетів склали понад 326 мільйонів гривень (102%), у 2007 році вони поповнилися більше ніж на 478 мільйонів гривень (105%).

В рамках програми «Модернізації державної податкової служби України» у кінці 2007 року Буковину відвідали експерти – члени Наглядової ради з питань реалізації проекту „Модернізація державної податкової служби України – 1” Джеймс Оуенс (США), Матс Генріксон (Швеція), Віталій Ільїн (Україна) та заступник голови ДПА України Леонід Боєнко, директор Департаменту розвитку та модернізації державної податкової служби Олег Охтень та його перший заступник Любов Наумова, начальник відділу організації зовнішніх зв’язків Департаменту розвитку та модернізації Державної податкової служби Андрій Чуприна. Метою візиту іноземних експертів була незалежна оцінка стану реалізації зазначеного проекту в ДПА у Чернівецькій області. З гостями спілкувалися та ділилися своїми думками щодо реформування податкового законодавства запрошені на зустріч керівники –директор ЗАТ „Чернівецькій хімічний завод” Василь Візнюк та головний бухгалтер підприємства Світлана Клевчук, керівник ТОВ ПБФ „РІКА” Юрій Рибак та головний бухгалтер Галина Сенчонок, головні бухгалтери ВАТ „Трембіта” Олена Борічевська та ВАТ „Розма” Галина Гураль.

n_19.06.09-9 З квітня 2008 року податкову службу Чернівецької області очолив Микола Іванович Козловський – генерал-майор податкової міліції. Майже 13 років своєї трудової діяльності Микола Іванович присвятив роботі в податковій службі. Сумлінну працю Миколи Івановича Козловського неодноразово відзначали на державному рівні: нагороджений нагрудними знаками „Відмінник податкової служби”, „За честь і службу”, почесною відзнакою державної податкової адміністрації України. У 2000 році за досягнення високих показників у професійній діяльності, багаторічну бездоганну службу Указом Президента України нагороджений медаллю „За бездоганну службу ІІІ ступеня”.

З його приходом робота податкових органів спрямовується на безумовне виконання бюджету шляхом найповнішого використання економічного потенціалу регіону. Внаслідок чого протягом 2008-го року податківцями Буковини було мобілізовано до Зведеного бюджету понад 1171 мільйонів гривень, що на 247 мільйонів гривень більше, ніж за відповідний період минулого року. У дохід Державного бюджету України податківці області забезпечили понад 540 мільйонів гривень. Темпи приросту збору платежів до відповідного періоду 2007р. становлять майже 21 %. До місцевих бюджетів надійшло понад 631 мільйонів гривень. Рівень виконання планових завдань склав 132 %.

В складних економічних умовах під керівництвом Миколи Івановича податківці області вишукують додаткові резерви для виконання бюджетних призначень, серед яких – руйнування схем мінімізації та збільшення рівня податкової віддачі, аналіз роботи підприємств, що постійно декларують збитки та встановлення причин їх збитковості. На особливому контролі податкових органів – виплата заробітної плати «в конвертах», питання незаконного відшкодування податку на додану вартість, виявлення та усунення «податкових ям». Ретельне відпрацювання кожного з цих напрямків дозволяє максимально результативно справляти податки, збільшуючи тим самим надходження в бюджет.

n_19.06.09-10 Свій вклад у наповнення бюджету вносять і підрозділи податкової міліції, перед якими поставлено завдання легалізації коштів, одержаних злочинним шляхом, викриття "тіньових схем" та конвертаційних центрів, протистояння особам, які займаються незаконним переміщенням та реалізацією товарів на території області, контролю за обігом підакцизних товарів тощо. Як наслідок, Чернівецька область і під час кризи демонструє стабільні показники надходжень до бюджету. У січні-травні поточного року, попри спад обсягів виробництва у ключових галузях буковинської економіки – промисловості, транспорті та будівництві, податківцями області вдалося виконати завдання зі збору платежів до Зведеного бюджету на 105 %, що становить 462 мільйона гривень. До Державного бюджету зібрано 202 мільйона гривень, що дало можливість виконати бюджетні призначення на 103 %. До місцевих бюджетів мобілізовано податків і зборів майже на 260 мільйонів гривень, план виконано на 107 %. Відповідно до критеріїв оцінки ефективності роботи органів державної податкової служби за підсумками січня-квітня поточного року ДПА у Чернівецькій області посіла друге рейтингове місце.

Таких показників неможливо було досягнути без тісної співпраці з громадськістю та налагодження партнерських стосунків із бізнесовими колами краю. Тому вже другий рік поспіль між податковою службою та представниками бізнесової громади краю підписується Меморандум про співробітництво та створення сприятливого податкового клімату в області. Цей документ став надійною запорукою перспективної, прозорої роботи між платниками податків і податковою службою й гарантує забезпечення верховенства права і взаємну відповідальність усіх учасників податкового процесу.

Надійний фундамент міцної життєздатної структури – податкової служби Буковини – закладався протягом багатьох років наполегливої системної роботи не одного покоління найкращих фахівців. І той факт, що податківці краю ефективно виконують свій професійний обов’язок лише засвідчує, що ця розбудова здійснювалась грамотно, навіть попри неминучі труднощі зросту та помилки. Тож немає найменшого сумніву у тому, що після досягнення повноліття служби податківці Буковини і надалі лише вдосконалюватимуть методи своєї роботи, а доведені завдання з мобілізації платежів до бюджету успішно виконуватимуться.

Відділ масово – роз’яснювальної роботи та звернень громадян

ДПА в Чернівецькій області

Головна сторінка / Про ДПС / День працівника державної податкової служби /

Податкова служба Буковини в незалежній Україні

Еще нет комментариев.

Оставить комментарий

*

code